Home استوری بورد داستان خوب باعث فروش می‌شود
داستان خوب باعث فروش می‌شود

داستان خوب باعث فروش می‌شود

71
1

بگذارید داستانی را برایتان تعریف کنم. روزی روزگاری در ژاپن یک شرکت پارچه‌بافی وجود داشت که به صورت خانوادگی اداره می‌شد. این شرکت چندین نسل بود که در این صنعت فعالیت می‌کرد. در واقع، پدربزرگ خانواده داستان‌هایی را از سال‌های آغازین شرکت می‌گفت که در رودخانه‌ای که نزدیک کارخانه آن‌ها بود پنبه‌ها را می‌شست و سپس در کنار رودخانه قرار می‌داد تا خشک شوند.

ولی این بنگاه خانوادگی تقریباً داشت به یک پایان ناگهانی نزدیک می‌شد، زمانی ک:/.- کالاهای ارزان‌تر چینی به طور گسترده‌ای وارد بازار ژاپن شدند.

به جای تسلیم شدن، نسل فعلی به رهبری کازوهیسا ماسودا (Kazuhisa Masuda) تصمیم گرفتند که کسب‌وکار خود را از حالت عمده‌فروشی سنتی به فروش مستقیم به مصرف‌کننده از طریق وب تغییر دهند. همسر ماسودا در شرکت شروع به کار کرد. آن‌ها در سال 2002 یک فروشگاه آنلاین را راه‌اندازی کردند.

ولی فراتر از فقط یک فروشگاه مجازی، ماسودا گفتگویی را با مشتریان خود شروع کرد. در یک خبرنامه ایمیلی، او نه تنها درباره محصولات خود توضیح می‌داد، بلکه داستان‌های شرکت خود را نیز بازگو می‌کرد – داستان‌های مربوط به پدربزرگش که در رودخانه پنبه‌ها را می‌شست، داستان‌های مربوط به پیوستن خانواده‌اش به بنگاه تا آن را در برابر رقبای جهانی جدید محافظت کنند و داستان‌های مربوط به این که امروزه پارچه چگونه تولید می‌شود.

بسیاری وارد فروشگاه آنلاین او می‌شوند نه فقط برای این که خرید کنند، بلکه می‌خواهند از داستان‌سرایی او نیز لذت ببرند. خبرنامه او آن قدر پرطرفدار است که نیمی از مشترکان آن تاکنون هیچ‌کدام از محصولات او را نخریده‌اند – حداقل هنوز نخریده‌اند. ماسودا می‌داند که توانسته است با مشتریانش پیوندی ایجاد کند که تنها از طریق رقابت بر سر قیمت نبوده است، بلکه به دلیل این نیز بوده است که از فناوری به عنوان یک بستر جدید استفاده کرده است تا داستان خود را بگوید.

در دنیای مجازی، ممکن است ما به دنبال محصولی بگردیم، ولی به یاد داشته باشید برای داستان‌ها است که می‌مانیم.

منبع: Hiroshi Mikitani on Linkedin

(71)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.