Home دریچه چگونه رهبری کنید وقتی افراد در برابر شما مقاومت می‌کنند
چگونه رهبری کنید وقتی افراد در برابر شما مقاومت می‌کنند

چگونه رهبری کنید وقتی افراد در برابر شما مقاومت می‌کنند

68
0

قرار نیست کارکنان هر تصمیمی را که می‌گیرید دوست داشته باشند. بااین‌حال، رهبران قدرتمند می‌دانند چگونه افراد را به خط کنند حتی اگر ایده‌ای در ابتدا چندان خوشایند نبوده باشد.

جان ماکسول (John Maxwell)، نویسنده‌ای با آثار متعدد که بیش از 60 کتاب را به نگارش درآورده است، می‌گوید: «دیر یا زود شما با مقاومت شدید مواجه خواهید شد. رهبری بسیار شبیه بالا رفتن از سربالایی، شنا کردن در خلاف جهت رودخانه یا دویدن در خلاف جهت باد است. چالشی که وجود دارد غلبه کردن بر مقاومت‌ها به‌جای تسلیم شدن در برابر آن‌ها است.»

در ادامه توصیه‌های ماکسول آمده است مبنی بر این که چگونه بر کارکنان سرسخت که تمایلی به تغییر ندارند، فائق آیید.

1) آگاه باشید که حرکت و تغییر اصطکاک ایجاد می‌کند

گالیله کشف نمود که اشیاء در حال حرکت هر گاه با یک سطح سخت تماس داشته باشند اصطکاک ایجاد می‌کنند. مشاهده وی درباره دنیای فیزیکی قرینه‌ای در حوزه روابط انسانی دارد. رهبران به دنبال حرکت هستند، اما افراد سرسختانه در برابر تغییر مقاومت می‌کنند زیرا که عدم قطعیت را دوست ندارند. اغلب افراد ترجیح می‌دهند مشکلات آشنا را بپذیرند تا راه حل‌های ناآشنا. به این دلیل، شما می‌توانید پیش‌بینی کنید هنگام تحولات قابل‌ملاحظه در سازمانتان دوران سختی را خواهید داشت.

2) اصل 20-50-30 را به خاطر داشته باشید

به‌عنوان یک قاعده کلی، 20% افراد شما از تلاش‌های شما برای تغییر حمایت خواهند نمود، 50% مردد خواهند بود و 30% باقی‌مانده در برابر شما مقاومت خواهند کرد. کیسی اشتنگل (Casey Stengel) یک مدیر بیس‌بال می‌گوید: «راز مدیریت در این است که افرادی را که از شما به‌شدت متنفرند از آن‌هایی که هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند دور نگه دارید.» تلاش نکنید آن 30% را که ناراضی هستند آرام کنید؛ شما فقط رفتار مشکل‌ساز آن‌ها را تقویت خواهید کرد. در عوض، تلاش کنید آن 50% را که مردد هستند متقاعد کنید و 20% را تشویق کنید که بیشتر احتمال دارد شما را در تلاش‌هایتان برای تغییر یاری نمایند.

3) یک هدف مشخص تعیین کنید

افراد کوهنوردی‌های طولانی و دشوار را تحمل می‌کنند زیرا که از مناظر کوهستانی دیدنی و آبشارهای باشکوه لذت می‌برند. بدون یک پاداش در پایان مسیر، احتمال آن بسیار کم است که آن‌ها در وهله اول تمام نیروی خود را به‌کار گیرند. به‌عنوان یک رهبر، وظیفه شما است که منافعی را که در پایان وجود دارد به افراد یادآور شوید. بدون هدف، افراد به‌سرعت خسته شده، روحیه خود را از دست می‌دهند.

4) به مشکلات اذعان داشته باشید

به افراد مزایای تغییر را یادآور شوید، اما سعی نکنید دشواری‌ها را پنهان کنید. ماهیت تغییر این است که شرایط پیش از بهتر شدن اول بدتر می‌شوند. درباره مشکلاتی که پیش خواهد آمد، صادق باشید. اگر کارکنانتان انتظار مشکلات را نداشته باشند، آن‌ها شروع به شکوه و شکایت خواهند نمود و شما حمایت آن‌ها را از دست خواهید داد.

5) افراد را در فرایند تغییر دخیل کنید

هنگام تغییر افراد احساس می‌کنند کنترل از دستشان خارج شده است. این که آن‌ها را در فرایند تغییر سهیم کنید احساس درماندگی آن‌ها را تسکین می‌بخشد. مسئولیت داشتن باعث می‌شود افراد احساس مهم بودن کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد ایده‌ها و مهارت‌های خود را به اشتراک گذارند. این که سرعت تغییر را به گونه‌ای تنظیم کنید تا همه افراد تیم را سهیم باشند باعث می‌شود گذار آهسته‌تر صورت گیرد. بااین‌حال، این امر ناگزیر اجازه می‌دهد تغییر بی‌دردسرتر باشد.

6) توقفی داشته باشید تا موفقیت‌ها را جشن بگیرید

صرف‌نظر از شیوه رهبری شما، تغییر امری طاقت‌فرسا است. تغییر باعث تقلیل انرژی و استقامت همه افراد دخیل می‌شود. به این دلیل، بسیار مهم است که در طول مسیر موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید.

منبع: JohnMaxwell.com

(68)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.