Home دریچه چگونه با عدم حمایت دوستان و خانواده برخورد کنیم؟
چگونه با عدم حمایت دوستان و خانواده برخورد کنیم؟

چگونه با عدم حمایت دوستان و خانواده برخورد کنیم؟

133
13

به هر حال، این طبیعی است که به دنبال تصدیق، توجه و حمایت دوستان و خانواده باشیم؛ اما چه می‌شود اگر یک روز تصمیم بگیریم در مسیر متفاوتی قدم بگذاریم؟ مسیری که به اندازه آن چه اطرافیانمان برای خود انتخاب کرده‌اند معمول نیست. حامیان ما ممکن است به خاطر تمایلات و آرمان‌های غیرمتعارف ما متحیر شوند. آخرین چیزی که ما می‌خواهیم این است که برای کاوش در ناشناخته‌ها مورد تمسخر قرار گیریم.

ممکن است هنگامی که بر خلاف تفکر مرسوم حرکت می‌کنید افراد بسیاری را مبهوت کنید و این کاملاً طبیعی است. به عنوان یک کارآفرین یا دگراندیش، برای دستیابی به زندگی‌ای که انتظار شما را می‌کشد، ایستادگی در راه چشم‌اندازتان در مقابل خانواده و دوستان ممکن است بهترین کاری باشد که می‌توانید انجام دهید. زمانی که برای جلب توجه افراد تلاش می‌کنید، بیان ارزش‌ها و ترسیم چشم‌انداز می‌توانند ابزارهای قدرتمندی باشند.

در ادامه سه شیوه آمده است که به شما کمک خواهد نمود بر موانع ناشی از عدم حمایت دوستان و خانواده غلبه کنید.

1) بحث نکنید.

اگر تصمیم گرفتید تحصیل در رشته حقوق یا پزشکی یا یک شغل پردرآمد را رها کنید یا کاملاً از حرفه کنونی خود خارج شوید تا رویای کارآفرینانه خود را دنبال کنید، مطمئناً به شدت باعث حیرت و نکوهش اطرافیان خواهید شد.

زمانی که با چنین موقعیت‌هایی مواجه می‌شوید، بحث نکنید. بستگان و دوستان شما به راحتی نخواهند توانست از زاویه دید شما به مسئله نگاه کنند و حتی ممکن است از چنین کاری امتناع کنند. تنها مسیرهای شغلی برای آن‌ها قابل‌درک است که با آن‌ها آشنا هستند. از رویارویی و مجادله اجتناب کنید.

فرقی ندارد چقدر وقت و انرژی صرف می‌کنید، ممکن است نتوانید نظر آن‌ها را تغییر دهید. شما می‌توانید بهترین متقاعدکننده دنیا باشید و با این حال دوستان و خانواده شما به عقاید خود پایبند بمانند.

به جای بحث کردن، خواسته خود را به زبانی بیان کنید که برای آن‌ها قابل‌درک است: چشم‌اندازی را به تصویر بکشید که برای کسب‌وکار خود در ذهن دارید و به آن‌ها اطمینان دهید که این شما هستید که مسئول تصمیماتتان خواهید بود. به آن‌ها بگویید حمایتشان برای شما بسیار حائز اهمیت است.

2) دوستی‌های واقعی را بشناسید.

هر کسی آزاد است نظرات خود را بیان کند. وقتی که مسیر کارآفرینانه خود را آغاز می‌کنید، توجه داشته باشید آن چه در آینده خواهید شد ثمره هم‌نشینی با پنج نفری است که بیشترین وقت خود را در کنار آن‌ها می‌گذرانید؛ بنابراین همراهان خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

افراد بسیاری منتظر خواهند بود شما شکست بخورید. این‌ها همان دسته «من که به تو گفته بودم» هستند. از آن‌ها بر حذر باشید. مقصود شما توسعه کسب‌وکاری است که باید به دنبال خلق ارزش باشد نه این که اثبات کند این افراد اشتباه می‌کردند.

به تدریج از این افراد منفی فاصله بگیرید. خود را با افرادی احاطه کنید که هم‌فکر شما هستند و چشم‌اندازی دارند که شما برای خود متصور هستید.

دوستان واقعی از اهداف شما حمایت خواهند کرد و به شما کمک خواهند نمود به جلو پیش بروید. اگر می‌بینید اطرافیانتان حمایتی از خود نشان نمی‌دهند – این امر را بپذیرید و به مسیر خود ادامه دهید. با مثبت‌اندیشی که با خود همراه دارید، در مسیرتان با افراد مناسب مواجه خواهید شد.

3) تمام قوای خود را به کار گیرید.

به خانواده خود توضیح دهید که اگر این چشم‌انداز کارآفرینانه خود را دنبال نکنید، باعث خواهد شد که در آینده با حسرت زندگی کنید. این احساسی است که برای همه قابل‌درک است.

خانواده شما انتظار خواهند داشت پس از چند مدت اگر به نتایجی که می‌خواهید دست پیدا نکنید، خودتان از تصمیمتان دست بکشید. به غیرمستقیم‌ترین روش‌ها مورد سؤال قرار خواهید گرفت تا مشخص گردد که آیا هنوز هم برای دستیابی به چشم‌اندازی که در مورد آن بحث کرده‌اید، تلاش می‌کنید.

این فرایند توانایی شما را در غلبه بر احساساتتان در تمامی سطوح خواهد سنجید. شما مورد انتقاد و تمسخر قرار خواهید گرفت و با دیگران مقایسه خواهید شد؛ اما قضاوت و تصمیم نهایی در دستان شماست و نه کس دیگری. این فرصتی است تا تمام قوای خود را به کار گیرید و به چشم‌اندازی که برای زندگی و کسب‌وکار خود دارید، دست پیدا کنید.

این لحظه سرنوشت‌ساز کمک خواهد کرد توان و اشتیاق خود را برای دستیابی به موفقیت شکل دهید. برخیزید و دست روی دست نگذارید. عمل کنید و رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید. منتظر نباشید تا لایق رویاهایتان شوید.

دنیا در انتظار استعداد درونی شماست – تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با حسن نیت، خودی نشان دهید.

منبع: Entrepreneur.com

(133)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(13)

 1. بحث نکنید
  بنظر برخی اوقات بحث کردن باعث تحلیل قوای شما می شود
  اگه به کارتان ایمان دارید ادامه دهید ولی مواظب باشید که با کوچکترین شکستها و خطا ها دوباره انتقادها شروع می شود
  پس راه حلی برای پایان آنها در نظر داشته باشد

   
 2. بسیار مفید بود
  همینجوری با اراده ادامه بدید با اینکه ما خوانندگان وبسایت زیاد کامنت نمیزاریم ولی خیلی از مطالب تون بهره می بریم
  تو این چند ماه آشنایی با بیزینس ترند برخی از مسیر های فکریم تغییر کرده و دست به تصمیمات سخت و جسورانه ای گرفتم

  ولی در باب همین پست چند وقتی هست که فکرمو مشغول کرده دقیقا تو همین بحث ها با دوستان و… یه چیزی بهم گفت که یکم منو به فکر برد و گفت : این هم مثل بقیه تصمیما و موضوعات دیگه هست که تا الان چندین بار از این شاخه به اون شاخه کردی بعد خودت دلتو بعد یه مدت زد و ادامه ندادی
  درواقع تا حدی این دوست حقیقتو گفت من این اخلاقو داشتم که بعد یه مدت وقتی کمی اوضاع تغییر کرد جا بزنم حتی در مورد چیزایی که واقعا دوسشون داشتم
  ولی اینبار واقعا جدی هستم و واقعا عاشقش هستم و تمام زندگیمو روش سرمایه گذاری کردم
  حالا این چالش رو با خودم دارم و از داخل با خودم کلنجار میرم و با توجه به اینکه تازه اول راهه عمرمه دوس ندارم قدم های بد بردارم
  چجوری میتونم مطمئن بشم که این بار این راهی که در پیش گرفتم یه چیز زودگذر نیست
  پیشاپیش منون از پاسختون

   
  1. از لطفتان سپاسگزارم
   اول توصیه میکنم این پست ها را مطالعه کنید:
   نامه ریچارد برانسون در جواب به یک دختر ۱۲ ساله درباره کلیدهای موفقیت
   چرا مغز ما هدف‌های کوتاه‌مدت را دوست دارد؟
   اولین نسخه از استارتاپ شما باید مأیوستان کند!
   رهبران دنیای کسب‌وکار چند بار تلاش کردند پیش از این که موفق شوند
   فکر میکنم تا حدود زیادی پاسخ سوالتان را بگیرید
   اما در نهایت زودگذر بودن یا نبودن تصمیمتان را خودتان تعیین می کنید و این که چقدر همت داشته باشید، باید زاویه دیدتان را نسبت به شکست ها تغییر دهید و به آنها از دید پله ای برای موفقیت های بعدی نگاه کنید
   این را باید بپذیرید که خیلی بعید است یک شبه موفق شوید و احتمال آن که مجبور باشید چندین بار تلاش کنید تا سرانجام موفق شوید بسیار بیشتر است

    
 3. سلام مطالبتون بسیار شگفت انگیز و فوق العاده تاثیرگذاره…
  بادم نمباد یه بار به سایتتون سر زده باشم و یک یا چند مطلب عمیقا منو تحت تاثیر قرار نده.!!!
  تاثیر مطالب هم خوشبختانه تا حالا پایدار بوده و همیشه یادم میمونه…
  تشکر از شما دوستان خوب….

   
 4. سلام. این مطلبتون بسیار با حال من همخوانی عجیبی دارد اقای محمدزاده . من دانشجوی سال ترم دوم اقتصاد هستم. که پزشکی رو کنار گذاشتم و اقتصاد رو به دلیل علاقه واستعدادم انتخاب کردم. چند ماهی میشه که سایت بسیار خوی شما اشنا شدم. اما این اولین باری است که دارم کامنت میگذارم. من تمامی توصیه ها و راهکار های شما رو به کار بردم و خانوادم هم براشون استعداد و توانایی من یه چیز اثبات شده است. اما الان که پزشکی رو انتخاب نکردم بسیار از من دلگیر هستن و هیچ موفقیتی از قبیل معدل 19/80 ترم اولم و همکاری بااساتید و چاپ مقاله و تعریف وتمجید های اساتید دانشگاه از من و توانایی من . هیچکدام هیچ تاثیر مثبتی روی خانواده من نگذاشته اند. من خودم واقعا از انتخابم پشیمون نیستم. اما خوب عدم حمایت باید قبول کرد که حس ادمو خوب نمیکنه و باعث میشه که قدم هام و هدف هام به استواری و جذابی گذشته برام نباشن. اما همچنان متعد هستم به انتخابم و تصمییم و احساس میکنم اگر فردا قراره خانوادم بهم افتخار کنن و باید امروز سخت تلاش کنم و حرفهای اونا رو نادیده بگیرم. میخواستم نظر شما رو هم بدونم ؟
  واما اقای محمد زاده تهرانی,من قصد دارم ارشدIهمچون شما MBA بخونم . به راهنمایی شما نیاز دارم. ایا امکان اینکه به من کمک کنید ,برای شما هست؟

   
  1. سلام خانم نعمتی. به نظرم دو ترم هنوز برای تغییر نگاه خانواده نسبت به تصمیمی که گرفتید زمان کمیه و باید خیلی صبور باشید. فکر کنم دغدغه اصلی خانواده مسئله آینده شغلی باشه و این که برای اون ها پزشکی یک آینده روشن و شفاف داره اما برای رشته اقتصاد همچین آینده ای رو متصور نیستند. سعی کنید کمی این مورد رو براشون شفاف تر کنید، البته شاید تا وارد بازار کار نشید و اون ها موفقیت شما رو در این زمینه هم نبینند این دغدغشون کاملا برطرف نشه. یک مورد دیگر هم این که احتمالا اساسا معیار شما از موفقیت با خانواه متفاوت هست، خانواده ممکنه داشتن یک شغل پردرآمد در آینده رو موفقیت بدونند ولی برای شما پیشرفت و موفقیت های علمی، پژوهشی مهم تر باشه. شاید شفاف سازی این مورد هم بی تاثیر نباشه. به هر حال امیدوارم در مسیری که در پیش گرفتید موفق باشید و روزی برسه که خانواده هم تصمیمی رو که گرفتید بپذیرند. در مورد رشته MBA هم میتونید یک ایمیل به ما بزنید و از طریق اون سوالاتتون رو مطرح کنید. البته در نظرم داریم در مورد این رشته، تفاوتش با رشته مدیریت، بازار کارش، تصمیم گیری بین ادامه تحصیل در همون رشته کارشناسی یا MBA و … به زودی مطلبی هم منتشر کنیم.

    

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.