Home دریچه 5 گام برای این که با وجود یک رئیس ناخوشایند بتوانید در کار خود دوام بیاورید
5 گام برای این که با وجود یک رئیس ناخوشایند بتوانید در کار خود دوام بیاورید

5 گام برای این که با وجود یک رئیس ناخوشایند بتوانید در کار خود دوام بیاورید

55
8

هیچ‌چیزی طاقت‌فرساتر از این نیست که هر روز ناامیدانه به سوی محل کارتان بروید با این ذهنیت که باز هم مجبورید با رئیس ناخوشایند و به‌هم‌ریخته خود روبرو شوید. بنیان‌گذاران، به خصوص، شخصیت‌های عجیب و غریبی دارند – معمولاً جایزه بهترین رئیسان به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد؛ اما خبر خوب این است که شرایط می‌تواند این‌گونه نباشد.

در ادامه پنج گام آمده است که به شما کمک می‌کند حتی اگر بدترین مدیر را هم داشته باشید بتوانید در کار خود دوام بیاورید و پیشرفت کنید:

1) تصمیم بگیرید می‌خواهید بمانید یا وضعیت آن قدر حاد است که کار خود را رها کنید. مجادله با یک رئیس بد یک چیز است. گرفتار شدن در منجلابی از ناخشنودی و اطمینان نداشتن درباره که این چه کاری باید بکنید چیز دیگری است.

گام اول برای نجات خود این است که یک تصمیم اساسی بگیرید – آیا قصد دارید بمانید یا بروید؟ البته عوامل بسیاری در چنین تصمیمی دخیل هستند – برای مثال پیامد مالی، دوره زمانی یا داشتن گزینه‌های کاری دیگر؛ اما یک قاعده سرانگشتی ساده وجود دارد: اگر مشکلاتی که با رئیستان دارید آن چنان عمیق است که احساس می‌کنید تمام انرژی شما را می‌گیرد، پس احتمالاً زمان آن رسیده که به فکر کار دیگری باشید.

2) اگر تصمیم بر ماندن گرفته‌اید، نگرشی مثبت داشته باشید. با فرض این که مسائل مربوط به رئیستان آزاردهنده است اما بیش از حد طاقت‌فرسا نیست، احتمالاً این امکان وجود دارد که بمانید و یک محیط کاری کاملاً قابل‌قبول برای خود ایجاد کنید، اما تنها در صورتی این امر ممکن است که زیربنای درستی را انتخاب کنید.

این زیربنا اقناع شخصی شما است. اگر هر روز با ناامیدی، نارضایتی و ناخشنودی سر کار خود حاضر شوید، آن گاه احتمال آن بسیار کم است که در ایجاد محیط کاری مثبت موفق شوید.

پس اگر تصمیم بر ماندن گرفته‌اید، به طور آگاهانه خود را متعهد کنید که نگرش مثبت خود را از دست ندهید. دائماً روی چیزهایی که رئیستان انجام می‌دهد و باعث عصبانیت شما می‌شود متمرکز نشوید و در منفی‌نگری‌هایی که در سازمان در مورد رفتار بد رئیستان جریان دارد دخیل نشوید. (نکته: اگر فکر می‌کنید داشتن یک نگرش مثبت غیرممکن است، پس بهتر است گام اول را بازبینی کنید.)

3) چیزهایی را پیدا کنید که منجر به جلب اعتماد می‌شود. این یک گام کلیدی است و صرف‌نظر از این که چقدر رئیستان ناکارآمد یا آزاردهنده است، می‌تواند یک محیط مثبت را برای شما ایجاد کند. به هر حال یک راهی، یک مبنا یا فرایندی برای جلب اعتماد رئیستان وجود خواهد داشت مگر این که او فردی کاملاً اجتماع‌ستیز داشته باشید.

راه جلب اعتماد یک رئیس افتضاح ممکن است لزوماً جذاب یا زیبنده به نظر نرسد. شاید مجبور باشید اجازه دهید برای کاری که شما انجام داده‌اید او تمجید و تحسین شود، یا این که اجازه دهید با شما مانند دستیار شخصی خود رفتار کند، یا صبورانه به داستان‌سرایی‌های بی‌پایان او در تمجید از خودش گوش دهید. هر چه باشد، مادامی که کاری شیطانی، اشتباه یا تحقیرآمیز نباشد، کار شما شناسایی این موارد و استفاده از آن‌ها برای جلب اعتماد رئیستان است.

(اگر آن چه رئیستان از شما انتظار دارد، شیطانی، اشتباه یا تحقیرآمیز یا حتی بدتر است، در واقع او فردی اجتماع‌ستیز است که هیچ راهی برای جلب اعتمادش وجود ندارد – پس مجدداً، به گام اول بازگردید و تصمیم خود را بازبینی کنید.)

4) بر مبنای این اعتماد برای خود استقلال کاری ایجاد کنید. با ایجاد یک «اندوخته اعتماد» در مورد رئیس ناخوشایند خود، قدم بعدی این است که آن را با چیزی به مراتب قابل‌استفاده‌تر – استقلال کاری – مبادله کنید.

می‌توانید این کار را با مطرح کردن پرسش‌هایی در موقعیت‌های مناسب انجام دهید، مثلاً «چرا من جلسه عصر چهارشنبه را اداره نکنم تا شما هم بتوانید به آن مسئله شخصی خود برسید؟» یا «می‌خواهید من روی معرفی محصول جدید در طول ماه‌های تابستان کار کنم، می دانم که درگیر مسائل خانوادگی زیادی خواهید بود؟». به این ترتیب به تدریج مقداری استقلال کاری پیدا می‌کنید.

از قدم‌های کوچک شروع کنید. رئیستان را وحشت‌زده نکنید و از چند قدم اول حتی برای جلب اعتماد بیشتر استفاده کنید – به موقع کار را تحویل دهید و مهم‌تر از همه اگر می‌توانید از هر نوع غافلگیری منفی بپرهیزید.

5) محتاطانه به پیش بروید. اکنون شما توانسته‌اید خود رها کنید و کار خود را به پیش ببرید. شما اعتماد رئیستان را جلب کرده‌اید و استقلال کاری‌تان در حال افزایش است. اکنون نکته کلیدی این است که حدودی را برای خود تعیین کنید که شما را خشنود و راضی نگاه خواهد داشت بدون این که واکنش شدیدی را از سوی رئیس نه چندان خوشایندتان به دنبال داشته باشد.

پاسختان به گام سوم این فرایند می‌تواند راهنمای شما باشد. اگر فکر می‌کنید کاری باعث جلب اعتماد می‌شود، انجامش دهید. اگر این‌چنین نیست، مراقب باشید.

منبع: Inc

(55)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(8)

 1. مطلب خوبی بود ممنون
  اما مشکلی که برای من داره پیش مییاد با یک مدیر نیست با چندتا از دوستان یا (تقریبا شرکا) است که در ابتدای راه هستیم اما روز به روز که از همکاری جدی ترمون میگذره اینه که احساس می کنم اون حس خوب یکپارچگی و همفکری داره کم رنگ میشه و حس میکنم دید کلی و فلسفه و جهانبینی نسبت به موضوع کاریمون با هم بسیار متفاوت است البته خودم رو دانای کل یا کامل نمیدونم ولی واقعا تعجب میکنم که همیشه دوستان خوبی بوده ایم و در روابط غیر کاری مثل یکدیگر هستیم لطفا نظرتون رو در این مورد به من بگید( میدونم که گونا گونی فکری و باز بودن بیشتر باعث بروز خلاقیت میشه ولی در این وحله داره به طرز عذاب آوری مانع جلوروی و شکلگیری مسیر کسب وکار میشه )

  و بر این موضوع در مدت که با شما بودم واقف شدم که موفقیت بدون کار گروهی بدست نمیاد و اغلب حاصل کار خستگی ناپذیر یک گروه از انسان های با ارادست اما چه جوری باید افراد مناسب رو برای هسته مرکزی یک گروه کاری (منظورم افراد اصلی که با یکدیگه جمع میشن و کسب وکار رو گسترش میدن وبعد کم کم افراد زیردست استخدام میشن) باید انتخاب کرد که از نظر فکر کاری شبیه هم باشن

   
  1. با سپاس از نظر لطف شما دوست عزیز
   تعارضات بین اعضای یک تیم استارتاپ مسئله بسیاری مهمی است که سعی خواهم کرد به زودی پستی رو در زمینه حل این تعارضات قرار بدم
   در حال حاضر هم پیشنهاد میکنم این پستها را در این زمینه مطالعه کنید:
   پایه گذاری مشترک یک کسب و کار مانند یک رابطه عاشقانه بلند مدت است
   ۳ شخص که در تیم استارتاپ خود به آن‌ها نیاز دارید
   در زمینه ایجاد تیم های اثربخش هم سعی خواهیم کرد مطالب بیشتری رو قرار بدیم

    
 2. مطالبتون واقعا مفید و عالیه
  مطالب لینکی که گذاشته بودید رو هم خوندم؛ با خوندن هر کدام از پست هاتون حس می کنم دارم یه قدم به اهدافم نزدیکتر می شم و امیدوارتر از قبل می شم.
  مرسی

   

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.