Home دریچه هیچ کاری نکردن را هم به عنوان یکی از گزینه‌های خود داشته باشید!
هیچ کاری نکردن را هم به عنوان یکی از گزینه‌های خود داشته باشید!

هیچ کاری نکردن را هم به عنوان یکی از گزینه‌های خود داشته باشید!

120
7

بهتر است آن مطلب را برای قرار دادن در وبلاگم آماده کنم یا روی ارائه مربوط به جلسه بعدازظهر بیشتر کار کنم؟ صبح‌ها در پارک ورزش کنم یا در یک باشگاه ورزشی ثبت‌نام کنم؟ اول روی برنامه فروشم کار کنم یا گزارش‌های مالی را بررسی کنم؟

در زندگی روزمره هر فردی مواقعی وجود دارد که وی باید بین چند گزینه یکی را انتخاب کند و با چنین پرسش‌هایی مواجه می‌شود؛ اما چه می‌شد اگر می‌توانستید فقط با کمی تغییر در قالب این پرسش‌ها کاری کنید صرف‌نظر از گزینه‌ای که انتخاب کرده‌اید در به سرانجام رساندن آن ممارست بیشتری داشته باشید؟

مطالعه تازه‌ای از سوی دو نفر از اساتید بازاریابی دانشگاه وارتون و جورجیا که به زودی در مجله علوم روانشناسی منتشر خواهد شد، نشان می‌دهد که این کار واقعاً امکان‌پذیر است. به جای این که به خودتان تنها دو گزینه الف یا ب را بدهید، این پژوهشگران توصیه می‌کنند سه گزینه الف، ب یا هیچ کاری نکردن را برای خود در نظر بگیرید. در این حالت می‌توانید مزایا و معایب گزینه «هیچ کاری نکردن» را نیز مانند هر گزینه معمول دیگری با سایر موارد پیش روی خود مقایسه کنید تا در نهایت گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

به گزارش Knowledge@Wharton «اگرچه شاید این مورد تغییر کوچکی به نظر برسد، اما این پژوهش به اثبات می رساند که … داشتن گزینه هیچ کاری نکردن می تواند در واقع احتمال این را که افراد به اهدافشان دست پیدا کنند به شدت افزایش دهد.»

اما واقعاً چرا این گونه است؟

تعهد بیشتر

چگونه چنین چیزی ممکن است؟ مسئله کلیدی در این مورد به نظر می‌رسد احساس تعهدی باشد که در ما شکل می‌گیرد. زمانی که تنها چند گزینه فعال را در نظر می‌گیریم، در نتیجه ذهن خود را به زور مجبور می‌کنیم گزینه‌ای را انتخاب کند و سپس بعداً ممکن است نسبت به موردی که انتخاب کرده‌ایم احساس تعهد کمتری پیدا کنیم. داشتن این امکان که هیچ کاری نکنید بدین معنی است که ما حقیقتاً انتخابی آزادانه داشته‌ایم. در نتیجه، در ادامه مسیر، زمانی که شرایط دشوار می‌شود، در آن زمان هیچ شکی وجود ندارد که شما دارید کاری را انجام می‌دهید که واقعاً می‌خواستید، پس احتمال آن بیشتر است که همچنان به مسیر خود ادامه بدهید.

یکی از پژوهشگران، Rom Y. Schrift، می‌گوید: «شاید این کار دور از عقل به نظر برسد، زیرا که ما فرض می کنیم داشتن گزینه هیچ کاری نکردن پشتکار را کاهش می دهد؛ اما اگر من چیزی را انتخاب کنم، به ترجیحاتم پی می‌برم. فقط دانستن این مورد به ما کمک می‌کند هنگام ناملایمات یا سختی ها بیشتر ایستادگی کنیم.»

پژوهشگر همکار وی Jeffrey R. Parker اضافه می‌کند: «افراد این گونه برای خود تصمیم می‌گیرند، -من مجبور نبودم انجامش بدم و تصمیم گرفتم انجامش بدم، پس برای مدت زمان بیشتری آن را دنبال می‌کنم.-»

سرسختی بیشتر

در یک سری آزمایش از چند گزینه پیش روی داوطلبان قرار گرفت و در یکی از گروه‌ها در کنار این گزینه‌ها امکان انصراف هم وجود داشت. این آزمایش‌ها پژوهشگران را متقاعد نمود که لحاظ کردن گزینه هیچ کاری نکردن در واقع سرسختی و احتمال این را افزایش می‌دهید که در به سرانجام رساندن گزینه انتخابی ممارست بیشتری داشته باشید؛ اما این نکته را در چه مواردی می‌توان به کار برد؟

پزشکان، مدیران، والدین همه می‌توانند از این تکنیکی که این اساتید پیشنهاد داده‌اند بهره ببرند. پس خواه شما در تلاش هستید کاری کنید فرزند نوجوانتان وقت بیشتری را صرف تکالیفش کند، کارمندتان آن پروژه دشوار را به خوبی بر عهده بگیرد، یا خودتان همچنان به سالن ورزش بروید، فقط کافی است گزینه «هیچ یک از موارد بالا» را هم در فرایند تصمیم‌گیری خود وارد کنید. بدین ترتیب، زمانی که مشکلات اجتناب‌ناپذیر ظاهر می‌شوند، شما می‌توانید به راحتی بگویید: «در وهله اول خودت خواستی این کار را انجام دهی زمانی که می توانستی اصلاً هیچ کاری نکنی.»

آیا این پژوهش با تجربه شخصی شما هم خوانی ندارد؟ خوشحال خواهیم شد که نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Inc

(120)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(7)

 1. مطلب جالبیه، ولی در مورد افرادی که تمایل زیادی به انتخاب گزینه هیچ کاری نکردن دارند جوابگو نیست، حتی باعث بیشتر شدن مشکل میشه. الان مسئول بازاریابهای ما معمولا این گزینه رو انتخاب میکنه، گرفتارش شدیم، یک چهارم هم سهام داره!

   
  1. درست میفرمایید اگر این گزینه در اکثر مواقع ارجح به حساب بیاد مسئله ساز میشه، اما میشه این مسئله هم این جوری حل کرد که بیایم توی فرایند انتخاب و تصمیم گیری همون طور که گفتم به هیچ کاری نکردن هم به عنوان یک آلترناتیو نگاه کنیم و مزایا و معایب اونو با گزینه های دیگه در یک فرایند منطقی مقایسه کنیم اون وقت مطمئنا در اکثر مواقع به این نتیجه میرسیم هیچ کاری نکردن بهترین گزینه پیش رومون نیست، البته ممکنه یک حالتی هم پیش بیاد آخرش به این نتیجه برسیم حقیقتاً بهترین گزینه همون هیچ کاری نکردنه!

    
  2. یک مورد دیگر هم این که به هر حال که همچین افرادی بیشتر به سمت این گزینه میرن حتی ممکنه بگن کارو انجام میدیم ولی چندان تعهدی در انجامش نداشته باشن ولی اگه واقعا این گزینه هیچ کاری نکردن هم پیش روشون باشه و بعد خودشون این گزینه رو انتخاب نکنند احتمال این که کار رو تا آخر دنبال کنند بیشتر میشه. به نظرم این جوری میشه گفت که این جور آدمها به صورت ناخودآگاه این گزینه رو انتخاب میکنند ولی با این پیشنهادی که این جا داده شده میشه کاری کرد به صورت آگاهانه گزینه هیچ کاری نکردن رو انتخاب نکنند!

    
 2. صحبت درستیه. دوست داشتم درباره مقایسه این فرایند با الگوریتمهای حل مسأله های بهینه سازی در ریاضیات (پژوهش عملیاتی) بنویسم که مجال نیست. چکیده اش میشود اینکه اگر از یک گزینه «هیچ کار نکردن» حل مسأله را شروع کنیم، چرایی و هدف مسأله مرور میشود تا یادمان بیاید چرا به اینجا رسیدیم که مثلاً روزی ده ساعت کار کنیم یا ده کیلومتر بدویم.

   
 3. با انتخاب گزینه هیج کاری انجام ندادن آرامشی حاصل میشه که بدون هیچ استرس و فشار روانی به زیبایی به دو کار قبلی فکر کرد و یکی را انتخاب یا جایگزینی برای آنها یافت که با روحیه خودمان سازگار باشد.

   
 4. عالیه اگر بنویسیم اگر فعلا اقدامی انجام ندهم چه عواقبی دارد !!! ممکن است چه چیزی را از دست بدهم ؟ یا با بی تفاوتی من چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد ؟
  در کل بی تفاوتی در برخی امور بسیار بسیار کارساز است مثل اطاله دادرسی در دادگاه خانواده که منجر به از سرگیری خیلی از روابط شده .
  اگر کسی حرف بی ربطی بزنه بهترین کار بی توجهی است و توجه به چیزهای دیگر …..

   

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.