Home دریچه چرا باید به مشاغل دیگر هم گوش چشمی داشته باشید (حتی اگر عاشق شغل کنونی خود هستید)
چرا باید به مشاغل دیگر هم گوش چشمی داشته باشید (حتی اگر عاشق شغل کنونی خود هستید)
0

چرا باید به مشاغل دیگر هم گوش چشمی داشته باشید (حتی اگر عاشق شغل کنونی خود هستید)

62
0

چند روز پیش به مطلب جالب و قابل تأملی در The Daily Muse برخوردم. نویسنده (ارین گرینوالد) به ایمیل‌هایی اشاره می‌کند که لینکدین ارسال می‌کند و حاوی شغل‌هایی است که ممکن است برای او جذاب باشد و این که تقریباً همیشه این ایمیل‌ها را مصرانه و با دقت تمام می‌خواند. (البته در بازار کسب‌وکار ایران در حال حاضر این خدمت لینکدین چندان کاربردی ندارد و می‌توان به ایران تلنت و مرجع متخصصین ایران به عنوان سایت‌های بومی مشابه در این زمینه اشاره کرد.)

این کار او به این دلیل نیست که بی‌کار است و دنبال کار می‌گردد – یا حتی به این دلیل که در حال ورود به مرحله تازه‌ای در مسیر شغلی خود است. برعکس، او حتی چنین چیزی را، یعنی کنار گذاشتن شغل کنونی و به دنبال شغل جدیدی رفتن، در آینده قابل پیش‌بینی خود نمی‌بیند. با این حال او تک‌تک آن ایمیل‌ها را می‌خواند، بر روی لینک شغل‌هایی که برایش جذاب به نظر می‌رسند کلیک می‌کند و توضیحات آن‌ها را کلمه به کلمه مطالعه می‌کند.

اما چرا؟ زیرا تنها راه توسعه حرفه‌ای شما در زمان کنونی فکر کردن به جایگاهی است که ممکن است در آینده بخواهید در آن قرار بگیرید؛ زیرا…

این کار به شما یک هدف می‌دهد

زمانی که واقعاً در جستجوی شغلی هستید، هیچ‌چیزی بدتر از این نیست که موقعیتی را نظاره‌گر باشید که فوق‌العاده به نظر می‌رسد و سپس دریابید که شایستگی‌های مورد نیاز را ندارید. در بسیاری موارد، به هر حال بهتر است که تقاضا دهید، اما مطمئناً اگر تمام آن شایستگی‌های لازم را نداشته باشید، اعتماد به نفستان به شدت کاهش خواهد یافت (و تحت تأثیر قرار دادن مسئول استخدام دشوارتر خواهد شد).

اما اگر از هم‌اکنون فهرست فرصت‌های شغلی را بررسی کنید که ممکن است چند سال بعد بخواهید آن‌ها برگزینید، آن گاه فرصت لازم را خواهید داشته تا تجربه و تخصص مورد نیازی را که باعث می‌شود حقیقتاً خودنمایی کنید، کسب کنید. مطمئناً، آن فرصت شغلی خاص چند سال دیگر وجود نخواهد داشت، اما همین طور که به خواندن این فهرست شغل‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید ادامه می‌دهید، متوجه روندها خواهید شد.

تمام مواردی را که جالب به نظر می‌رسند به شکلی ثبت کنید. شایستگی‌هایی را که به صورت یک روند در میان آن‌ها خودنمایی می‌کنند، مشخص کنید. سپس، یک طرح توسعه حرفه‌ای برای خود تدوین کنید تا برخی از آن شایستگی‌ها را که در آن‌ها ضعف دارید بهبود دهید. صرف‌نظر از این که چه رخ خواهد داد، این که خودتان را از نظر حرفه‌ای بهبود دهید ضرری نخواهد داشت – و باعث خواهد شد زمانی که در ادامه راه برای شغلی درخواست می‌دهید، احساس آمادگی به مراتب بیشتری داشته باشید.

این کار به شما کمک می‌کند حقیقتاً متوجه شوید در آینده می‌خواهید چه کسی شوید

به طور کلی، امروزه یک مسیر شغلی همچون گذشته خطی نیست. فقط به این دلیل که امروز شما یک مسئول فروش هستید بدین معنی نیست که یک روزی مدیر فروش خواهید شد (یا این که لزوماً شما چنین چیزی را می‌خواهید.)

اگر اهداف شغلی شما نیز کمی مبهم به نظر می‌رسند، در اختیار داشتن فهرستی از مشاغلی که برایتان جذاب به نظر می‌رسند، راه فوق‌العاده‌ای است برای این که متوجه شوید چه چیزهایی را درباره کاری که می‌کنید دوست دارید (یا ندارید) و این که در آینده می‌خواهید چه کارهایی را بیشتر انجام دهید – و در نهایت، می‌تواند به راحتی به سؤال «وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟!» جواب دهید.

اما مزیت دیگر این کار، حتی اگر برای سالیان سال شغل خود را تغییر ندهید، این است که می‌تواند به شما کمک کند شغل کنونی خود را بهبود دهید. به چیزهایی توجه کنید که برای شما جالب به نظر می‌رسد و در حال حاضر بخشی از کارتان نیست. آیا راهی وجود دارد که آن‌ها را نیز در کار خود بگنجانید؟ یا پروژه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها وارد شوید تا آن وظایف را وارد کار روزمره خود کنید؟

این کار شما را برای بدترین حالت ممکن آماده می‌کند

اگر تقدیر شما را غافلگیر کند و همین هفته بعد بی‌کار شوید، مطمئناً نمی‌خواهید با این احساس طاقت‌فرسا مواجه شوید که ندانید از کجا باید شروع کنید.

اما با در اختیار داشتن فهرستی از شرکت‌ها و مشاغلی که جالب به نظر می‌رسند، دقیقاً خواهید دانست از کجا شروع کنید. می‌توانید از شرکت‌هایی شروع کنید که در فهرست علاقمندی‌های خود قرار داده‌اید، می‌توانید به فرصت‌های شغلی کنونی آن‌ها نگاهی بیندازید یا اگر در میان آن‌ها چیزی مناسب خود پیدا نکردید، فقط ایمیلی به آن‌ها بزنید با این مضمون که چرا علاقه دارید برای آن‌ها کارکنید و این که چگونه فکر می‌کنید می‌توانید نقش موثری در آن جا داشته کنید. می‌توانید از فهرست فرصت‌های شغلی شروع کنید که قبلاً ذخیره کرده‌اید – حتی اگر هیچ‌کدام دیگر موجود نباشند، می‌توانید مشخصاً از عناوین شغلی آن‌ها استفاده کنید تا جستجوی خود را محدودتر کنید. می‌توانید از افرادی شروع کنید که در فهرستی که ثبت کرده‌اید شغل‌هایی را بر عهده‌دارند که برای شما جذاب به نظر می‌رسند و ببینید آیا حاضرند با شما گفتگو کنند یا شما را راهنمایی کنند.

به هر حال با در اختیار داشتن چنین فهرستی، دفعه بعدی که واقعاً به دنبال شغل جدیدی می‌گردید مجبور نخواهید بود از صفر شروع کنید. در عوض، به خوبی می‌دانید کجا می‌خواهید بروید، چه شایستگی‌هایی را نیاز دارید و فهرست قابل‌اتکایی از مکان‌هایی خواهید داشت که می‌توانید جستجوی خود را از آن‌ها شروع کنید.

منبع: The Daily Muse

(62)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.