Home رویدادها گزارش: اولین دوره مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف
گزارش: اولین دوره مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف

گزارش: اولین دوره مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف

234
0

یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان و دانش‌آموختگان، مسئله حضور در اجتماع و انجام فعالیت‌های کاری و اجتماعی است که در برخی موارد دغدغه کارآفرینی نیز در صدر این فهرست قرار می‌گیرد. همان‌طور که دیده می‌شود کار و کارآفرینی تنها نیازمند مدرک معتبر و نمرات عالی نیست، بلکه آنچه موجب موفقیت افراد در کسب‌وکار و اجتماع می‌شود، شامل زنجیره‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌های ضروری چون روحیه کار تیمی، فنون مذاکره و اقناع مخاطب، نظم و برنامه‌ریزی، خلاقیت و ایده‌پردازی، پشتکار، آشنایی با امور مالی و سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه‌گذار و … است، چیزی که هرگز در مدارس ما از آن‌ها صحبت نمی‌شود. داشتن کارآفرینان برتر و بزرگ در هر جامعه، نیازمند تقویت روحیه کارآفرینی و تسهیل فرایند کارآفرینی از طرف دولت، دانشگاه‌ها و سایر بخش‌های اقتصادی است.

بر این اساس اولین دوره مدرسه تابستانی کسب‌وکار با رویکرد آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با این مهارت‌های حیاتی توسط دکتر سید علیرضا فیض‌بخش، استاد کارآفرینی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف برگزار شد. در این دوره که به‌صورت فشرده در 4 هفته متوالی در مردادماه آغاز شده بود، از اساتید مجرب دانشکده مدیریت و اقتصاد و کارآفرینان مطرح برای آموزش دعوت به عمل آمده بود تا تجربیات و دانش خود را در اختیار افراد قراردهند. همچنین تعدادی از دانش‌آموختگان برتر دانشکده مدیریت و اقتصاد در طول این چهار هفته به‌عنوان سرگروه‌های دانشجویان همکاری داشتند. هدف مهم مدرسه تابستانی، تقویت روحیه کارآفرینی و انگیزش دانشجویان برای حضور در مسیر کارآفرینی و آموزش مهارت‌های لازم برای حضور در این مسیر بود.

مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف در نظر دارد دانش‌آموزان و دانشجویان را در قالب برنامه‌هایی موازی و مجزا به سمت و سویی ترغیب کند تا ذهن خود را به‌صورت منسجم در جهت انتخاب آینده‌ای موفق‌تر سوق دهند. آنگاه برای چنین افرادی دست‌یابی به منابع اقتصادی ناشی از کارآفرینی و تسخیر عرصه‌های نو ارزش تلقی می‌شود. چنین طرز تلقی از دنیای پیرامون، ذهن افراد را نسبت به خلق ایده‌های نو و استقلال اقتصادی و کسب موفقیت دگرگون می‌سازد. با توجه به اهمیت و ضرورت آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با مباحث کسب‌وکار و فقدان این مباحث در سیستم آموزشی کشور، این مدرسه در نظر دارد تا با آموزش خلاقانه این موضوعات، کارآفرینان موفق و بلندپرواز آینده را بسازد.

یکی از مزیت‌های بسیار مهم برای شرکت‌کنندگان در این دوره، عضویت در باشگاه کارآفرینان جوان دانشگاه صنعتی شریف بود؛ داشتن کارت عضویت این باشگاه مزایای زیادی ازجمله امکان شرکت در همایش‌ها و جشنواره‌های مختلف در دانشگاه صنعتی شریف را دارد. دارندگان این کارت می‌توانند برای ایده‌های کارآفرینانه خود به مدت یک سال از خدمات مشاوره‌ای اساتید دانشگاه شریف بهره‌مند شوند. علاوه بر این، متولیان این برنامه تصمیم دارند روی بهترین دانش‌آموزان و دانشجویان (آن‌هایی که می‌توانند موفق‌ترین کسب‌وکارهای آینده را راه بیندازند) سرمایه‌گذاری خاص شود. به گفته دکتر فیض‌بخش «ما قطعاً کنار آن‌ها هستیم تا زمان موفقیت‌های بزرگشان سریع‌تر و بالاتر اتفاق بیفتد». به همین دلیل برای اینکه افراد به این مدرسه راه یابند، باید گزینش می‌شدند، البته گزینش اولیه از طریق فرم ثبت‌نام در سایت صورت گرفت و مرحله دوم به‌صورت حضوری با سؤال‌هایی از اهداف شرکت در این مدرسه و انگیزه‌هایشان پرس‌وجو شد تا افرادی که بیشتر دارای انگیزه قوی‌تر و … بودند در اولویت ثبت‌نام قرار گیرند و از برنامه‌های این مدرسه بهره‌مند شوند. بعد از گزینش افراد حدود 55 نفر به این مدرسه راه یافتند که 19 نفر دانش‌آموز و باقی افراد دانشجو بودند.

گروهی از برترین اساتید دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در این دوره حضور داشتند؛ که عبارت بودند از آقایان، دکتر سید علیرضا فیض‌بخش، مهندس محمد رضا شعبانعلی، دکتر سید بابک علوی، دکتر الیاسی، دکتر اخلاصی، دکتر اسماعیل‌زاده، دکتر سامعی، مهندس برزگر، مهندس نصیری و خانم‌ها دکتر الهام یاوری، دکتر بانکی و دکتر بیتا مشایخی.

مدرسه تابستانی شریف

برنامه‌های مدرسه تابستانی کسب‌وکار

در روز اول مدرسه بعد از افتتاحیه، دانش‌آموزان و دانشجویان، هر کدام در دسته‌های چهار الی پنج‌نفره تقسیم‌بندی شدند. البته ناگفته نماند در همان روز اول با یک بازی خلاقانه و گروهی یخ بچه‌ها آب شد و کمی با هم آشنا شدند و توانستند تیم‌های 4 الی 5 نفره تشکیل دهند. بچه‌ها سه روز در هفته، شنبه، یکشنبه و دوشنبه را از ساعت 8 تا 5 بعدازظهر در مدرسه به مدت چهار هفته سپری کردند. در هر روز چهار جلسه یک و نیم‌ساعته کلاس و دو نیم ساعت استراحت به‌علاوه زنگ نهار و صبحانه بود، مهم‌ترین کلاس‌های این مدرسه عبارت بود از: کارآفرینی، آشنایی با کارآفرینی، برنامه‌ریزی شخصی، مالی و حسابداری، خلاقیت، کار تیمی و تیم‌سازی، مهارت‌های ارتباطی و مذاکره، انتخاب و بررسی ایده، بازاریابی، رهبری، زندگی کارآفرینان بزرگ، طرح کسب‌وکار، بازارچه کسب‌وکار و …

مدرسه تابستانی شریف

کلاس‌ها اکثراً به‌صورت کارگاهی و حضور فعال افراد برگزار شد و اکثراً با استقبال بی‌نظیر دانشجویان و دانش‌آموزان مواجه شدند. در این دوره افراد با تجربیات نابی مواجه شدند چون فروش در بازارچه غذا که در پارک قیطریه که مورخ 14/6/93 از ساعت 3:00 تا 8:30 شب برگزار شد و سود حاصل از آن به نفع کانون یاریگران اهدا شد. افراد اکثراً با دست‌پخت و سلایق خود، مواد غذایی چون: کیک، پیراشکی، چای، ژله، انواع ساندویچ، کباب، ذرت و … را به فروش رساندند.

مدرسه تابستانی شریف

یکی دیگر از کارهای مهمی که موجب نشاط، همکاری و تقویت کار تیمی بین بچه‌ها بود، مسابقه سقوط آزاد تخم‌مرغ بود که باید از طبقه 4 یا 5 ساختمان، تخم‌مرغ سالم به زمین برسد! البته فقط با امکاناتی مثل روزنامه و نخ، آن‌هم به میزان مشخص!

اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مدرسه برگزاری مسابقه سخنرانی بود. در مرحله اول این مسابقه افراد موضوع خود را به مدت پنج دقیقه در حضور سایر اعضای مدرسه، در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی ارائه کردند و با انتخاب سه برگزیده در هر بخش، برگزار شد؛ اما در مرحله نهایی همزمان با اختتامیه مدرسه تابستانی، در حضور بیش از 300 نفر در روز شنبه 21/6/1393 با داوری آقایان فرزاد حسنی، مهندس محمود کریمی، مهرداد میناوند، مهندس محمدرضا شعبانعی، دکتر فیض‌بخش، دکتر شیری نفرات برتر معرفی شدند.

Summer-School4

شاید نقطه عطف این مدرسه آشنایی با مهارت‌های کلیدی کسب‌وکار و اجتماع دانست، مهارت‌هایی که دانستن و بکار بردنش شرط ورود به فعالیت‌های اقتصادی است. مهارت‌هایی چون تنظیم وقت و برنامه‌ریزی، سخنرانی، مذاکره، خلاقیت و پرورش ایده، طرح کسب‌وکار و نوشتن آن، بازاریابی و فروش، مدیریت مجموعه، تشکیل تیم، شناخت توانمندی‌ها و شخصیت خود و … که جزء مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مهارت‌های لازم در هر کارآفرین موفق است.

شایان‌ذکر است از برنامه‌های این مدرسه برگزاری دوره‌های آتی برای سایر افراد مشتاق و باانگیزه است و متقاضیان می‌توانند اطلاعات لازم را از سایت مدرسه تابستانی شریف دریافت کنند.

(234)

 
https://telegram.me/businesstrend
زهرا شوروزی زهرا شوروزی، دانشجوی سال آخر شیمی از دانشگاه شریف، از بچه‌های فعال مرکز کارآفرینی شریف است. او آشنا با رشته MBA است و برخی از دوره‌های مرتبط را در این زمینه گذرانده است. وی علاقمند به ادبیات و فعالیت‌‌های اجتماعی، سخنرانی، نوشتن و کارآفرینی است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.