Home دریچه یادگیری را یاد بگیریم: چطور زندگی شغلی خود را تحت کنترل درآوریم
یادگیری را یاد بگیریم:  چطور زندگی شغلی خود را تحت کنترل درآوریم زمان لازم برای خواندن: کمتر از ۳ دقیقه
0

یادگیری را یاد بگیریم: چطور زندگی شغلی خود را تحت کنترل درآوریم زمان لازم برای خواندن: کمتر از ۳ دقیقه

30
0

چارلی مانگر، سرمایه‌گذار اسطوره‌ای و نایب رئیس شرکت Berkshire Hathaway می‌گوید: «اگر بخواهید بدون یادگیری و براساس چیزهایی که تا الان می‌دانید در زندگی پیشرفت کنید، به هیچ جا نخواهید رسید».

البته که او درست می‌گوید. با در نظر گرفتن سرعت سرسام‌آور تغییرات فناوری در دنیای مدرن ما، مهارت‌هایی که امروز مهم هستند شاید فردا به هیچ دردی نخورند. این بدین معنی نیست که مهارت‌‌های حرفه‌ای مهم نیستند؛ بلکه یعنی اشتهای شما برای یادگیری مهارت‌های جدید شاید از آن مهم‌تر باشد.

مساله چیزهایی است که شما می‌دانید (یا تلاش می‌کنید که بدانید)

یادگیری شما نباید با فارغ‌التحصیلی در دبیرستان یا دانشگاه متوقف شود، بلکه به شکل اجتناب ناپذیری تغییر خواهد کرد. در یک محیط ساختاریافته‌ی یادگیری که یک موسسه‌ی تحصیلات عالیه فراهم می‌کند، بخش مهمی از یک دانشجوی موفق بودن این است که فقط خودتان را نشان دهید. وقتی آن محیط ناگهان محو می‌شود، شما مسئول مستقیم جستجو برای فرصت‌های جدید یادگیری هستید. آنهایی که از این مسئولیت شخصی استقبال می‌کنند، احتمالا تمام انواع فرصت‌های دیگر را نیز جذب خود خواهند کرد.

مانگر شریک تجاری مشهور خود وارن بافت را یک «ماشین یادگیری» توصیف می‌کند. هر دوی این میلیاردها کتاب‌خوانهایی سیری‌ناپذیرند و هر دو به طور مرتب زمانی را به تمرین ذهنی اختصاص می‌دهند. ترکیبی از کنجکاوی و نظم برای این دو سرمایه‌گذار قابل احترام خوب جواب داده و برای شما نیز می‌تواند جواب دهد -بدون توجه به اینکه کجای زندگی شغلی خود هستید.

چیزهای درست

طبق گفته‌ی تانیا استپلز، معاون محتوای یادگیری در لینکدین، کارفرمایان پیشروی امروز معمولا به دنبال استخدام افراد با مهارت‌های مورد تقاضا هستند. یادگیرندگان مستقل معمولا در بازار کار تنگ و محدود شاخص می‌شوند چون یادگیری این مهارت‌ها را که برای کسب‌وکارهای در حال کار ارزش ایجاد می‌کنند، وظیفه خودشان می‌دانند. مطمئنا بیشتر شرکت‌ها برای کارکنانشان مقداری دوره آموزشی و فرصتهای توسعه حرفه‌ای فراهم می‌کنند. ولی کارفرمایان، آموزش‌دهندگان، و حتی سیاست‌مداران معمولا موافقند که کفه‌ی مسئولیت ارتقای مهارت‌ها به سمت خود فرد سنگینی می‌کند.

به علاوه، وقتی چیزهای جدید یاد می‌گیرید زندگی هم بهتر است. براساس یک تحقیق از لینکدین، کارکنانی که در حین کار زمانی را صرف یادگیری می‌کنند، ۴۷ درصد احتمال کمتری دارد که احساس استرس شدید کنند و ۲۱ درصد بیشتر محتمل است که احساس اعتماد به نفس و شادی کنند. اگر می‌خواهید به صف یادگیرندگان موفق مادام العمر بپیوندید، این ۳ گامی است که می‌توانید بردارید:

۱. در کمد کنجکاوی خود کنکاش کنید

افرادی که به شکل ذاتی کنجکاوند، بیشتر احتمال دارد که به دنبال فرصت‌های یادگیری باشند. این در نهایت آنها را در بازار کار منحصر بفرد می‌کند. مایک مونرو، مدیر استراتژی دیجیتال شرکت Vector Marketing می‌گوید:« اشتیاق به دانستن بهترین مزیت رقابتی در بازار کار است. این من را در صنعت خودم به روز نگاه می دارد و به من اطمینان می‌دهد که می‌توانم چالش‌های جدیدی را بپذیرم و برای زندگی آینده‌ام همراه با نوآوری و عطش، آماده‌ام می کند».

حس کنجکاوی درونی خود را با هدایت تجربه‌های یادگیری به سمت علایق یا سرگرمی‌های شخصی، به کار بگیرید -همه دروس جدید هم نباید به کار مرتبط باشند. چه از طریق خواندن یک کتاب خوب و چه از طریق ثبت نام یک ورکشاپ، مطمئن شوید که در مورد آموزش مهارت‌های جدید به خود و استفاده از دانشی که توسط دیگران به اشتراک گذاشته شده، فعالانه عمل می‌کنید.

۲. اهدافی برای یادگیری تعیین کنید

برخی افراد می‌خواهند به سادگی همه‌چیز را بدانند، و این آنها را وادار می‌کند که دائما به دنبال اطلاعاتی در مورد دنیای اطرافشان باشند. ولی زمان شما در طول روز محدود است پس باید کمی برنامه‌ریزی کنید. اگر می‌خواهید یادگیری در شغلتان خود را نشان دهد، در طول کار روزانه خود حواستان را جمع کنید. متوجه شوید که چه مهارت‌های کاری هست که می‌تواند داشتنش بیشتر ارزشمند باشد. از افرادی که می‌خواهید مهارت‌هایشان و ابزارهایی که استفاده می‌کنند را یاد بگیرید، سوال کنید و از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی که به نظر موثر می‌رسند یاداشت بردارید.

این بدین معنی نیست که نمی‌توانید مثلا برای تفریح اسپانیایی یاد بگیرید. اهدافتان را حول محور چیزهایی که بیشتر به آنها علاقه دارید و می‌تواند در جایی بدرد بخورد، قرار دهید. هر روز فرصت‌هایی برای یادگیری خواهید داشت، ولی احتمالا نمی‌توانید همه حوزه‌های علاقه‌تان را پوشش بدهید. لیستی از عناوین و مهارت‌هایی که می‌خواهید درآنها خبره شوید تهیه کنید، سپس می‌توانید روی فرصت‌هایی که شما را به آن اهداف نزدیک‌تر می‌کنند متمرکز شوید.

۳. آنچه که یاد می‌گیرید را به اشتراک بگذارید

ضرب‌المثل قدیمی «وقتی یک نفر آموزش می‌دهد، دو نفر یاد می‌گیرند» واقعا درست است. حتی مطالعه با هدف تدریس نیز یادگیری شما را تقویت می‌کند. به اشتراک گذاشتن دانشتان به شما کمک می‌کند که درک خود از موضوع را تحکیم بخشید و افراد احتمالا بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید مشتاق خواهند بود از شما یاد بگیرند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ روی موضوع به اصطلاح «اثر شاگرد» نشان داد که افراد معمولا تلاش بیشتری برای یادگیری انجام می‌دهند اگر خودشان در نقش مدرس باشند نسبت به وقتی که فقط برای خودشان یاد می‌گیرند. این ممکن است به این دلیل باشد که معلم بودن نیازمند احساس مسئولیتی است که یادگیری را تشویق می‌کند. اگر می‌خواهید رشد خود را حداکثر کنید، آنچه که می‌دانید را به اشتراک بگذارید، دور و بر خود را از افرادی که به شکل مشابهی برای یادگیری اشتیاق دارند پر کنید، و برای موضوعاتی که به شکل طبیعی جالب و درگیرکننده نیستند، از یک نفر راهنما استفاده کنید.

در بازار کار امروز، باهوش‌ترین فرد بودن لزوما شما را از نردبان ترقی شغلی بالا نمی‌برد. بلکه، مشتاق‌ترین فرد به یادگیری بودن خصوصیتی است که ممکن است به شما در ترقی کمک کند. هر روز به دنبال فرصت‌های یادگیری باشید و خواهید دید که یک روز، بقیه به دانایی شما غبطه خواهند خورد.

اما اگر می‌خواهید بدانید که در دوره کنونی بحران کرونا و تلاطم‌های اقتصادی چرا بهترین زمان برای یادگیری همین حالاست، در اینجا به شما گفته‌ایم.

منبع: Inc

(30)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.